تلفكس: 4-26151500      آدرس: كامرانيه شمالي، نبش شيباني، شماره 26، ساختمان شوآن، طبقه 2، واحد 202

درماتیت سبورئیک (اگزمای سبوره ) چیست ؟
اگزما سبوره یک نوع بیماری پوستی است که با التهاب پوست سر یاصورت به صورت به شکل پوسته یافلس که در سطح پوست پخش می شوند ، خود را نشان می دهد .یکی ازتجربیات شایع ،خارش زیاد مناطق تحت تاثیر بیماری است که خود باعث التهاب ودر نتیجه قرمزشدن آن منطقه می شود . اگر چه لغت اگزما سبوره گاهی در مواردی که شوره سر دیده می شود بخاطر شباهت در طبیعت این دواختلال پوستی بکار می رود .اما از نظر اصطلاحات پزشکی متمایز هستند فردی که از اگزمای سبوره رنج می برد پوست بسیار چرب دارد که از پوسته ای فلسی شکل پوشیده شده است وقرمزی درمنطقه تحت تاثیر بیماری دیده می شود اما فردی که فقط شوره دارد پوسته هادر اطراف پوست سربدون قرمزی آن منطقه دیده می شوند .علاوه بر این همانطور که قبلا اشاره شد مشکل شوره تنها در پوست سر دیده می شود اما اگزما سبوره در هرمنطقه ای از پوست می تواند دیده شود بنابراین می تواند انواع مختلفی برحسب منطقه درگیری ایجاد گردند .


علل اگزما سبوره :
علت دقیق اگزمای سبوره هنوز برای پزشکان نامشخص است .اما علل شایع به تعدادی از عوامل که ذکر خواهد شد نسبت داده شده است:

- قارچی بنام مالسیزما گلو بوسا (malssezia globosa)بعنوان عامل بیماریزا اگزما سبوره در پوست سر در نظر گرفته شده است حضور این قارچ دلیل التهاب می باشد که برروی پوست تولید مواد سمی می کند وباعث تحریک پذیری پوست می شود این قارچ در اثر تغذیه از اسید چرب اشباع وتری گلیسرید رشد میکند .اگزما سبوره غالبا تحت تاثیر استرس ودرارتباط عواملی مانند سطح بهداشتی پایین که در اثر بیماری خستگی ایجاد می شود ، بروز می کند .مردان وزنان از شوره ومشکل قرمزی بویژه تحت تاثیر استرس روانی کمبود خواب رنج می برند ودر مرحله بعد منجربه اگزما سبوره می شود .

- افرادیکه به اختلالات عصبی مانند بیماری پارکینسون ومشکلات ضعف سیستم ایمنی مبتلا هستند بیشتر درگیر اختلالات پوستی می شوند همچنین بیماران قلبی وافرادی که تست ایدز(HIV)آنها مثبت بوده است می توانند به اگزماسبوره مبتلا شوند .

-خشک شدن پوست در زمستان بروز بیماری را بیشتر میکند ،این دلیلی است برای اینکه ساکنان مناطق سردسیر بیشتر شوره ومشکلات مرتبط به اگزما سبوره را تجربه می کنند .

اگزما سبوره در پوست سر :
شایع ترین علامت اگزما سبوره بروز شوره برروری پوست بصورت پوسته وفلسی شکل می باشد. پوسته ها معمولا خاکستری ،سفید یا زرد هستند رنگ پوسته ها به نوع پوست ومرحله بیماری دارد که شخص را مبتلا کرده است پوسته غالبا در مناطق دیگر بدن که فولیکولهای مو وجود دارند ومی توانند ملتهب شوند ،دیده می شود .
نوزادان زیر 3 ماه نیزمی توانند اگزما سبوره نوزادان مبتلا شوند .که با بروز پوسته ای زرد رنگ سخت در اطراف خط رویش مو برروی پوست سر که بعنوان کلاه گهواره شناخته می شود ، مشخص می گردد .بطور طبیعی این حالت در قسمت جلوی سر تا سن 8تا12 ماهگی باقی می ماند .


اگزمای سبوره روی صورت وبدن :
در موارد اگزمای سبوره شدید ، پوسته های ضخیم وچرب زردرنگ روی ابروها یا نزدیک به خط رویش مژه ها ، درکانال گوش یا قسمت جلوپیشانی ،برروی قسمت وسط سینه ودر ناحیه فوقانی کمردیده می شوند .پوسته ها همچنین می تواند در هرمنقطه ای از سطح پوست ، پشت گوشها وسایر چینهای پوستی ظاهرشوند .این پوسته ها معمولا با قرمزی خفیف، ریزش مو وضایعات پوستی ،خارش، زخم ودردی که می تواند منجر به احساس ناراحتهاکلی گردد همراه هستند.

این شرایط می تواند بدتر شود ویک آسیب دایمی به فولیکهای مو برساند. اگر بیماری زیر نظر یک پزشک درمان نگردد .اگزماسبوره همچنین میتواند بصورت پسوریازیس اگزماسبوره وجوشهای اگزما سبوره بروز کند .اگر برای مدت طولانی بدون درمان باقی بماند همه این موارد میتواند منجر به از دست دادن موها بصورت دائمی شود .

درماتیت سبوره ای یا (به انگلیسی: Seborrhoeic dermatitis) نوعی التهاب پوست است که اغلب مزمن و عودکننده است و بیشتر در پوست سر و صورت دیده میشود. درماتیت سبورئیک معمولا با شوره سر همراه است.


بیماریزایی
حدود 2% تا 5 % جمعیت (از نوزادی تا بزرگسالی) با درماتیت سبوره ای مواجه هستند. شیوع این ضایعات در آقایان بیشتر از خانم‌ ها است.
درماتیت سبورئیک اغلب با پوست قرمز ، خارش دار و پوسته ریزی بروز میکند .در مناطقی از پوست که غدد سباسه بیشتری دارند و چربترند درگیری بیشتر است. احتمالا مخمرها مانند گونه های مالاسزیا در بیماری نقش دارند.اسيدهای چرب نیز بعنوان ماده آسیب رسان پوست عمل کرده و موجب تکثير بيش از حد سلول های اپيدرم می شوند.اين بيماری ممکن است در نوزادان پوست سر و بخش بالايی صورت را گرفتار کند که اصطلاحا به آن “کلاه گهواره” مي‌گويند.

درماتيت سبورئيك بيماري شايع و مزمني است، در مناطقي از پوست كه غدد سبوسه وجود دارند مانند وسط صورت، پشت گوش ها، دوطرف بيني، گونه ها، ابروها، پلك ها و   وسط سينه و به خصوص در پوست سر رخ مي دهد. علائم آن قرمزي، التهاب، خارش پوست و پوسته مي باشد. در دوران طفوليت cradlecap  ناميده مي شود كه تا سن يك سالگي ممكن است خود  به خود بازگشت نمايد و پس از آن تا دوره بلوغ، وقوع آن نادر است. شيوع آن 3 تا 5 درصد است كه در مردان شايعتر و در فصل زمستان شديد تر مي باشد.
عليرغم كوششهاي زياد، تحقيقات علت قطعي را نشان نداده است. مشخصه درماتيت سبورئيك افزايش تغيير و تبديل ( turnover ) سلول اپيدرم است و از آن جا كه ماده مؤثره بسياري از داروهاي ضد شوره مانند كول تار، پريتيون زينك و سلنيم سولفايد  فعاليت ميتوتيك را مهار مي كنند، ابتدا تصور مي شد كه اين تركيبات با سركوب تكثير سلولي در درمان درماتيت سبورئيك مؤثرند. ولي در واقع پريتيون زينك، سلنيم سولفايد و فرآورده هاي حاوي اسيد سالسيليك و گوگرد تمام مخمرها را نيز از بين مي برند. امروزه  شواهد حاكي از آن است كه علت اين تكثير زياد سلولي، قارچي ليپوفيل و پلي مورف به نام Pityrosporum ovale  مي باشد، زيرا كتوكونازول خوراكي و موضعي و ديگر مشتقات ايميدازول مؤثر بر Pityrosporum ovale و فرآورده هاي حاوي اسيد سالسيليك و گوگرد كه اين ارگانيسم را از بين مي برند، باعث بهبود درماتيت سبورئيك مي گردند. همچنين چون سبوم بر رشد Pityrosporum ovale  مؤثر است، بروز درماتيت سبورئيك  در مناطقي از بدن كه غدد سبوسه وجود دارد و نيز در مردان كه آندروژن ها توليد سبوم را تشديد مي كنند، شايعتر است. علت بروز مكرر درماتيت سبورئيك نيز در بيماراني كه اختلالات عصبي مانند پاركينسون دارند، افزايش تجمع سبوم به دليل بي حركتي است. Pityrosporum ovale در حالت طبيعي به تعداد كم در پوست وجود دارد ولي گاهي زياد مي شود.

به هر حال علت درماتيت سبورئيك ممكن است در اطفال و بزرگسالان متفاوت باشد. علت در اطفال ممكن است با هورمون ارتباط داشته باشد زيرا ضايعه  اغلب در طفوليت رخ مي دهد و قبل از بلوغ از بين مي رود.


درمان
گاه ضایعات خودبخود فروکش میکنند. درمان با آنتی هیستامینها ، کورتیکواستروئید موضعی و داروهای ضدقارچ مفید است.
براي درمان درماتيت سبورئيك پوست سر، بهترين درمان استفاده از شامپوهاست مانند شامپوهاي     سولفور و سالسيليك اسيد (Selbulex )، كول تار ( Denorex )،  سلنيوم سولفايد 1% (Selsun Blue ) و پريتيون زينك ( Head and Shoulder ) ، ولي از همه مؤثرتر، سلنيوم سولفايد 5/2% و كتوكونازول 2% مي باشد. مقدار مصرف شامپوها  به نسبت شدت بيماري از استعمال روزانه تا دو بار در هفته متغير است. از آنجا كه پوست سر بايد درمان شود، شامپو بايد حداقل 5 دقيقه بر روي پوست سر بماند تا دارو در پوست سر نفوذ كند. درمان معمول با شامپو كتوكونازول 2%، شستشوي سر دو بار در هفته ( با حداقل سه روز فاصله ) به مدت 4 هفته و سپس در صورت نياز ماهي يك بار است. اگر ضايعات خيلي ملتهب و همراه با خارش باشد، كورتيكواستروئيد موضعي نيز مي تواند به درمان اضافه شود. مصرف لوسيون 1% هيدروكورتيزون 1 تا 3 بار در روز نيز   مؤثر و بي خطر است و كورتيكواستروئيد هاي قوي تر فقط براي درمان كوتاه مدت و در شرايط حاد استفاده مي شوند.

درماتيت سبورئيك مناطق ديگر بدن، به خوبي با مصرف كرم كتوكونازول 2% دو بار در روز درمان مي گردد. Terbinafine از ديگر داروهاي ضد قارچ جديد است كه هم به صورت خوراكي و هم موضعي مؤثر است. كرم هيدروكورتيزون 1 تا 5/2 درصد دو تا سه بار در روز نيز ممكن است بكار رود.

اگر در مئاي شنوايي ( auditory meatus ) پوسته ريزي رخ دهد، سوسپانسيون پلي ميكسين بي - هيدروكورتيزون 4 قطره سه يا چهار بار در روز مؤثر است.

براي درمان درماتيت سبورئيك پلك ها ( blepharitis seborrheic ) نبايد از استروئيد موضعي استفاده كرد زيرا ممكن است باعث گلوكوم و يا كاتاراكت شود. مصرف شامپو كتوكونازول 2%  يك بار در روز يا بيشتر، معمولا مؤثر است. اگر التهاب حاشيه هاي پلك شديد باشد، پمادهاي آنتي بيوتيك موضعي نيز ممكن است به درمان اضافه شوند.

براي اطفال نبايد از تركيبات تار استفاده شود زيرا ممكن است آن را به چشمهايشان بمالند و مصرف كورتيكواستروئيد موضعي نيز بايد محدود به هيدروكورتيزون 5/0 تا 1 درصد باشد. كرم كتوكونازول 2% به علت جذب كم از پوست و عدم تجمع در پلاسما داروي انتخابي است.


درمانهای اگزمای سبوره :
اگزمای سبوره از راههای متعددی درمان می شود اما راه اولیه برای پیشگیری از بیماری ، بالا نگه داشتن سطح بهداشت وسلامت است . برای یک درمان موثر نیاز به مشاوره با متخصص پوست یا درمانهای مشخص کنترل شده در منزل است .شامپوهایی که برای درمان پیشنهاد وی گردند ،باید یک پایه ضد شوره داشته باشد وشامل ترکیبات ضد قارچ باشند برای درمان اگزمای سبوره ناحیه سراولین قدم تمیز نگهداشتن پوست سر آسیب دیده است.

برای از بین بردن آسیب پذیری به عفونتهای قارچی یاباکتریال که علت اصلی زمینه ای التهاب فولیکولهای مومی باشد شامپو های درمان حاوی اسید سالسیلیک ،کلیمبازول،پیروکتیون اولامین ،ایزوترتینوئین ،پیرویتون زینک ،کتوکونازول،سلنیوم سولفاید می باشند که برای درمان اگزماسبوره پیشنهاد می گردند . کرمها یا لوسیونها حاوی کوتیکواستروئید وضد قارچهای موضعی مانند کتوکونازول وسیکلوپیرکس که برای درمان کلاه گهواره در نوزادان واگزماسبوره بزرگسالان ،هر دو تجویز می شوند .

کرمها وژلهای کوتیزون موضعی به کاهش التهاب خارش می شود کمک می کنند علاوه براین درمانهایی که فراتر از ضد قارچ هستند ،اگرچه در درمان اگزما سبوره موثرند اما بعلت عوارض زیاد توسط پزشکان توصیه نمی شوند مانند :لتیوم گلوکونات وسوکسیناک ،کول تار،استروئید های موضعی وایزوترتینوئین .اگر چه مصرف قرصها وپمادهای ویتامین در درمان این اختلال پوستی کاربرد دارد .

درمانهای طبیعی اگزما سبوره :
درمانهای طبیعی برای اگزمای سبوره معمولا عصاره طبیعی گیاهان ،میوه ها سایر مواد طبیعی دردسترس می باشند آنچه توسط تجربه پزشکی توصیه می شود بکاربردن موضعی آلوئه ورا ،عسل ترکیب شده با آب گرم ویک عصاره گیاهی بنام موناردافیستولزا(monarda fistulas) ، روغن درخت چای ،آووکادو ،(ویولایی کالربنفشه سه رنگ viola tricolor) می باشد .

میوه ها وسبزیجات غنی از ویتامینها B2,B3,B6,B7بوسیله پزشکتان پیشنهاد می گردند خصوصا میوه ایی که آنتی اکسیدان وهمچنین بتاکاروتن دارند درمانهای طبیعی معمولا درخانه با کمک گرفتن از عصاره ای میوه وسبزیجات طبیعی تهیه می گردند .از بین ادویه ها گفته شده که سیر توانایی کاهش عفونت در ناحیه سر دارد همچنین خمیر سیر وگوجه برای بهبود عفونت بصورت موثر در نظر گرفته شده است علاوه بر این بکاربردن شیرمنیزیم در پوست صورت در بهبود اگزمای سبوره توصیه شده است کاربرد این ترکیبات منجر به اطمینان بخشی از درمان اگزما سبوره بوسیله درمانهای طبیعی می گردد .