تلفكس: 4-26151500      آدرس: كامرانيه شمالي، نبش شيباني، شماره 26، ساختمان شوآن، طبقه 2، واحد 202

تغذیه و سلامت مو: از گفته‌ها تا واقعیت
برای این که نگذارید موهایتان چرب شود حواستان باشد که برخی از مواد مغذی مانند ویتامین B6 و ویتامین A یا اسید آمینه‌ی سیستئین در غذاهایتان باشد.

مو
گاهی موها سر ناسازگاری دارند: شکننده می‌شوند، می‌ریزند، خیلی دیر رشد می‌کنند و از همه بدتر سر و کله‌ی شوره و موخوره پیدا می‌شود. بدون شک زیبایی و سلامت مو به تغذیه ربط دارد. در این زمینه باورهای رایج زیادی وجود دارد که گاهاً اشتباه است مثل این که تغذیه‌ی چرب باعث چرب شدن موها می‌شود و غیره. در این مقاله این باورهای رایج را مرور و درست و غلطی آن‌ها را مشخص می‌کنیم. با ما باشید.

موهای چرب نتیجه تغذیه‌ی چرب است
این باور غلط است. چربی‌هایی که مصرف می‌کنیم الزاماً تأثیری روی چربی موها ندارد. شما افراد زیادی را می‌بینید که تغذیه‌ی سالمی دارند و کم چرب می‌خورند اما همیشه‌ موهایشان چرب است. موها و شوره‌های چرب نتیجه‌ی عوامل هورمونی است و ربطی به مصرف غذاهای چرب ندارد.
برای این که نگذارید موهایتان چرب شود حواستان باشد که برخی از مواد مغذی مانند ویتامین B6 و ویتامین A یا اسید آمینه‌ی سیستئین در غذاهایتان باشد. این مواد مغذی مفید تولید سبوم را کنترل می‌کنند. مخمر آب جو، سیر، جوانه‌ی گندم، تخم مرغ، لوبیا و غیره سرشار از ویتامین‌ها و مواد مغذی‌اند.

مکمل‌های غذایی برای مقابله با ریزش مو موثرند
این باور، هم درست است هم غلط. اگر ریزش موها نتیجه‌ی مشکلات هورمونی باشد مصرف مکمل غذایی هیچ نقشی در جلوگیری از این مشکل ندارد. اما اگر کمبود مواد مغذی و ویتامین‌ها دلیل ریزش مو باشد مصرف مکمل‌ها می‌تواند به حل مشکل کمک کند. تشخیص کمبود ویتامین را به عهده‌ی آزمایش خون بگذارید و خودتان سرخود مکمل نخورید. مصرف مواد غذایی سالم بهترین و بی خطرترین راه برای تأمین ویتامین‌های بدن است.
 
مواد غذایی شوره‌ی سر را از بین می‌برند
بله برخی از خوردنی‌ها شوره‌ی سر را از بین می‌برند. شوره‌ها پوست‌های سفید ریزی هستند که از پوست سر جدا شده‌اند. این شوره‌ها گاهی خشک هستند و با شانه از موها جدا می‌شوند. برخی دیگر چرب هستند و به موها می‌چسبند.

موها و شوره‌های چرب نتیجه‌ی عوامل هورمونی است و ربطی به مصرف غذاهای چرب ندارد.


خوشبختانه مواد غذایی و ویتامین‌های مفیدی وجود دارد که این مشکل را رفع می‌کند. مانند ویتامین B6 (جگر، ماهی آزاد) ویتامین E(فندق، بادام) و ویتامین A(تخم مرغ، محصولات لبنی). البته توجه داشته باشید که گاهی وقت‌ها عوامل متعددی برای شوره‌ی سر وجود دارد که ربطی به تغذیه ندارد مانند استفاده از شامپوهای نامناسب، عوامل هورمونی، بیماری‌های پوستی و غیره.
 
مصرف الکل به موها آسیب می‌زند
کاملاً درست است. مصرف الکل باعث می‌شود موهای زیبا و سالم نیز بریزد، خشک شود و آسیب ببیند. به خاطر این که الکل مواد مغذی بدن را از بین می‌برد و در نتیجه مشکلات زیادی برای موها به وجود می‌آورد. یکی از این آسیب‌ها از بین بردن ویتامین‌های گروه B است که برای سلامت و رشد موها لازم است.

رژیم‌های لاغری باعث ریزش مو می‌شود
بله رژیم‌های لاغری نامناسب مانند رژیم‌های پُر پروتئین موها را آسیب پذیر کرده و باعث ریزش آن‌ها می‌شود. البته معنی‌اش این نیست که خوردن زیاد و چاق شدن باعث بهبود وضعیت موها می‌شود. برخی از خانم‌ها در زمان بارداری شاهد زیباتر شدن موهایشان هستند. توجه داشته باشید این موضوع اصلاً ربطی به اضافه وزن و زیاد خوردن آن‌ها ندارد. بلکه منشأ آن تغییرات هورمونی است که در زمان بارداری به وجود می‌آید. به عقیده‌ی متخصصان رژیم‌هایی که منجر به کمبود آهن یا منیزیم بدن می‌شوند به سلامت موها آسیب زده و باعث ریزش آن‌ها می‌شوند.
 
موهای شکننده و کدر نشان دهنده‌ی کمبود ویتامین است
درست است. داشتن یک تغذیه‌ی سالم و متعادل تمام مواد مغذی مانند ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز زیبایی و درخشندگی موها را تأمین می‌کند. بر عکس زمانی که مواد مغذی کمی دریافت می‌کنید بدن مجبور می‌شود همان مواد مغذی را به ارگان‌های مهم‌تر برساند. در واقع این مواد مغذی آن قدر ناچیز است که دیگر به موها نمی‌رسد. برای همین موها شکننده و کدر می‌شوند.

مواد غذایی به رشد سریع‌تر موها کمک می‌کند
کاملاً درست است. برخی از ویتامین‌ها به رشد سریع موها کمک می‌کند. مواد غذایی سرشار از ویتامین‌های گروه B مانند مخمر آب جو یا جوانه‌ی گندم تأثیر زیادی در رشد موها دارد. تغذیه روی ساخته شدن موها در پیاز مو نقش دارد. ایجاد تغییرات غذایی نمی‌تواند به سرعت و در عرض چند روی وضعیت موهایتان را بهتر کند

در حالت کلی ویتامین‌ها و مواد معدنی مفیدی که به رشد موها کمک زیادی می‌کنند این‌ها هستند:
ویتامین A و بتاکاروتن: ماهی‌ها، روغن ماهی، میوه ها و سبزیجات نارنجی رنگ
پروتئین: گوشت قرمز، ماهی، حبوباتی مثل لوبیا سفید، عدس و غیره
روی و مس: غذاهای دریایی، ماهی، گندم و غیره
اسیدهای چرب ضروری: روغن‌های گیاهی و ماهی‌ها
ویتامین E: فندق، بادام و غیره

تغییرات غذایی در عرض چند روز موهای بلند را زیبا می‌کند
غلط است. تغذیه روی ساخته شدن موها در پیاز مو نقش دارد. ایجاد تغییرات غذایی نمی‌تواند به سرعت و در عرض چند روی وضعیت موهایتان را بهتر کند. توجه داشته باشید که موها در هر ماه حدود یک سانتی متر بلند می‌شود. با ایجاد تغییرات غذایی و در پیش گرفتن تغذیه‌ی مناسب باعث می‌شود که بعد از دو یا سه ماه ریشه‌ی موها بهبود پیدا کند. اگر موهای بلندی دارید و می‌خواهید هر چه زودتر گیسوهایتان زیبا و درخشنده بشود باید از ماسک موهای ترجیحاً طبیعی استفاده کنید. حواستان باشد که این مراقبت‌های خارجی از موها متناسب با جنس موهایتان باشد.


موهای خاکستری و کمبودهای تغذیه ای - Reducing-White-Hair
آیا موهای شما دارد سفید می شود باید این را به یاد داشته باشید که به جز ارثی بودن، بسیاری علتهای  دیگر هم  برای سفید شدن مو وجود دارد. آیا می‌دانستید که تعدادی از کمبودهای غذایی سبب کدر شدن مو می شوند؟ پس بدنبال غذاهایی باشید که حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری برای حفظ رنگ موهای شما هستند و از مزایای سلامتی متعدد آنها لذت ببرید.

سبزیجات برگ سبز
برای آنکه ویتامین B مورد نیازتان را دریافت کنید، بدنبال سبزیجاتی با رنگ سبز تیره باشید. پوست سر شما برای تولید سلول‌های قرمز خون که اکسیژن و مواد مغذی را حمل می‌کنند، به ویتامین‌های B6 وB12 نیاز دارد. رنگ مو نیز بعلت وجود هورمون هاست، و ویتامین B12 نقش مهمی در تولید هورمون دارد.

شکلات
مس، برای تولید ملانین که منبع رنگ مو است، ضروری است. کمبود مس هم می‌تواند باعث خاکستری شدن موها شود. مس مورد نیازتان را می‌توانید بوسیله‌ی یکی از خوردنی‌های شیرین به دست بیاورید. شکلات نیمه شیرین، مقدار زیادی مس دارد. عدس و قارچ، از دیگر غذاهایی هستند که سرشار از مس می‌باشند.

سالمون
ماهی سالمون اغلب بخاطر مزایای درمانی‌اش خریدار دارد. بنابراین کمی تعجب آور است که بدانید این غذای دریایی، مواد ضروری مورد نیاز موهای سالم را نیز فراهم می‌کند. سلنیوم موجود در سالمون، بر تولید هورمون‌های ضروری برای موهای سالم، نظارت دارد.


انواع توت‌ها
انواع توت ها، مخصوصا توت فرنگی، یک روش خوشمزه برای دریافت مقادیر زیادی از ویتامین C هستند. ویتامین C به تولید کلاژن (که در فولیکول مو موجود است) کمک می‌کند و با رادیکال‌های آزاد که با روند پیری در ارتباطند، مبارزه می‌کند.

ویتامین A (که در میوه های نارنجی و زرد رنگ وجود دارد) و ویتامین E (که در آجیل و حبوبات یافت می‌شود) از دیگر ویتامین‌های آنتی اکسیدانی هستند.

بادام
بادام‌ها سرشار از ویتامین E و مس هستند. آنها یک میان وعده‌ی آسان برای جلوگیری از خوردن تنقلات بین وعده‌ها هستند. تعدادی از مطالعات نشان می‌دهد که مصرف بادام می‌تواند به پایین آوردن سطح کلسترول بد خون (LDL)کمک کند.