تلفكس: 4-26151500      آدرس: كامرانيه شمالي، نبش شيباني، شماره 26، ساختمان شوآن، طبقه 2، واحد 202

جوان سازی پوست صورت با لیزر
جوان سازی پوست صورت با لیزر یک روش جراحی محبوب است که پوست را جوان می‌سازد و اثرات ناشی از نور آفتاب، افزایش سن و برخی از اختلالات پوستی را کاهش می‌دهد. این روش درمانی ایمن، موثر و مناسب است. همچنین، هزینه جوانسازی پوست با لیزر در مقایسه با بسیاری از راههای جوانسازی پوست بسیار کمتر است. لیزر لایه‌های خارجی آسیب دیده پوست را برداشته و تولید کلاژن و سلول‌های پوستی جدید را در لایه‌های زیرین پوست تحریک می‌کند و پوستی صاف‌تر، جوان تر و سالم‌تر را به ارمغان می آورد.

انواع
در ادامه انواع روش های جوانسازی پوست صورت با لیزر شرح داده می شود:

لیزر CO2: این نوع لیزر پرتوان‌ترین روش لیزر درمانی موجود برای جوان سازی صورت است. سطح پوست پس از درمان شدن با لیزر CO2، سفت‌تر و صاف‌تر به نظر می‌رسد، زیرا لیزر برای محدود کردن الیاف کلاژن که در لایه زیرین پوست قرار دارند از گرما استفاده می‌کند. لیزر CO2 باعث حدف یا کاهش ظاهر اغلب چین و چروک‌ها، جای جوش و زخم‌ها، زگیل‌ها و ماه گرفتگی‌ها می‌شود. این روش حتی برای درمان سرطان پوست در سطوح اولیه مورد استفاده قرار می‌گیرد. روش جوانسازی پوست با لیزر فرکشنال: این روش جوان سازی پوست صورت از سایر روش های جوانسازی پوست با لیزر متمایز می باشد، زیرا عوارض جانبی کمی دارد. پس از انجام این روش درمانی در واقع پوست دچار التهاب یا درد نمی‌شود و به دوره ریکاوری نیاز نمی باشد. با این حال، شایان ذکر است که این روش جوانسازی پوست صورت تنها در یک جلسه انجام نمی‌گیرد و برای بهبودی کامل ظاهر پوست چند هفته تا چند ماه زمان نیاز می باشد.

روش درمان laser-skin-resurf-small
این روش جوان سازی صورت معمولا با بی حسی موضعی (تزریق بی حسی در محل درمان) صورت می‌گیرد. متخصص پوست برای جوان سازی پوست صورت با لیزر، از لیزرهای مخصوصی استفاده می‌کند. لایه‌های خارجی پوست با استفاده از یک پرتو نور لیزری بخار می‌شوند و پوست زیرین را صاف‌تر و جوان تر می‌سازد. در هنگام از بین رفتن لایه‌های قدیمی، رشد سلول‌های پوستی جدید تحریک می‌شود. روش جوان سازی جزئی پوست با لیزر بین ۳۰ تا ۴۵ دقیقه طول می‌کشد و جوانسازی کامل پوست با لیزر تا دو ساعت طول می‌کشد. هر دو روش لیزر درمانی شرح داده شده، با محدود کردن آسیب گرمایی به پوست به کمتر شدن عوارض کمک می‌کنند.

روند بهبودی و نتایج
نتایج و بهبودی در روش جوانسازی پوست صورت با لیزر به نوع لیزر مورد استفاده و ناحیه‌ای که تحت درمان قرار می گیرد، بستگی دارد. بهبودی در روش های جوانسازی تهاجمی، به چند هفته زمان نیاز دارد. پس از انجام روش جوانسازی پوست با لیزر، زمان بهبودی تقریبا دو هفته می باشد، که در طی آن ناحیه درمان شده بهبود پیدا می‌کند و لایه جدیدی از پوست سالم ظاهر می‌شود و باعث می‌شود که ناحیه درمان شده صاف‌تر، سفت‌تر و به طور کلی سالم‌تر به نظر برسد. این روش جوان سازی پوست را می توان برای دست و گردن نیز بکار برد.

مزایا
برای کاهش چین و چروک‌ها، جای زخم و آکنه، رفع تاتو، لکه‌های پوستی و ماه گرفتگی‌ها می‌توان از این روش استفاده کرد. این روش همچنین به بهبود بافت کلی پوستی که در نتیجه تجمع آسیب‌های نور خورشید زبر و زمخت شده، کمک می‌کند. روش جوانسازی پوست با لیزر همچنین برای از بین بردن خال‌ها و زگیل‌ها استفاده می‌شود. این روش در رفع جای زخم‌های خفیف تا متوسط صورت که ناشی از جراحی یا آسیب دیدگی می باشد نیز بکار برده می‌شود.

عوارض
پس از انجام روش جوانسازی پوست با لیزر، عوارض جانبی مشخصی در بین بعضی از بیمارن به وجود می‌آید. با این حال، این عوارض معمولا نسبتا خفیف هستند و در کوتاه مدت از بین می‌روند. عوارض جانبی شایع شامل قرمزی پوست، ورم ناحیه درمان شده و التهاب (شبیه احساسی است که پس از آفتاب سوختگی خفیف به فرد دست می‌دهد) است.

هزینه و قیمت
هزینه‌ی جوانسازی پوست صورت بسته به نوع لیزر استفاده شده، وسعت ناحیه درمان شده و تعداد جلسات درمانی بستگی دارد. راه ها و روش های بدون جراحی زیادی برای جوانسازی پوست صورت وجود دارد، از جمله لیفت صورت، تزریق ژل، لایه برداری و لیزر، تزریق بوتاکس، میکرودرم، تزریق چربی، پلینگ و تزریق چربی. محبوبیت این روش های درمانی به دلیل نتایج موثر و عوارض بسیار کم آنها می باشد.

جوانسازی و پاکسازی پوست صورت با لیزر RF
در صورتی که پیری، آکنه یا قرار گیری بیش از حد در معرض خورشید باعث شده که صورت شما پر از لکه، جای زخم یا چین و چروک شود، روش پاکسازی پوست و جوانسازی پوست صورت با لیزر RF کمک می کند تا پوست جوان تر و سالم تری داشته باشید و همچنین اقدام به رفع چین و چروک دور چشم نیز بکنید. در روش جوانسازی و زیبایی پوست صورت با لیزر به دقت پوست را لایه به لایه جدا می کند. سلول های پوستی جدیدی که در طول دوره بهبودی شکل می گیرند باعث می شوند که سطح پوست سفت تر و جوان تر شود. این روش به صورت مجزا یا به همراه روش های جراحی زیبایی صورت دیگر انجام می گیرد. یکی دیگر از روش های جوانسازی لیفتینگ پوست صورت می باشد.

درمان علائم پیری پوست صورت
لیزر فراکشنال و دستگاه های مبتنی بر نور دیگر برای درمان و زیبا سازی مشکلاتی که در ادامه ذکر شده مورد استفاده قرار می گیرند: • لکه های سنی ( خورشیدی) • دایره های تیره زیر چشم • پوست کمرنگ و خشک • چروک های ریز • کک مک • جوان سازی پوست صورت ( لکه های سنی، شلی پوست و چین و چروک ها) • ملاسما • قرمزی پوست و برافروختگیپوست • جای زخم • درمان آفتاب سوختگی پوست • شوره کراتوز • بافت پوست ( درمان زبری) • رنگ پوست ( درمان کم رنگی پوست و چهره پر خال) • لکه های عنکبوتی • ترک های پوست • خالکوبی • موی زائد • سیاهی زیر بغل • واریس • چین و چروک

قبل از انجام عمل
با وجود اینکه افراد در تمامی سنین و با داشتن وضعیت سلامت مناسب برای انجام روش پاکسازی و جوانسازی پوست صورت با لیزر (آر اف) برای شادابی زیبا سازی مشکلی ندارند، مشاوره قبل از انجام آن ضروری است. در طول جلسه مشاوره، متخصص پوست سابقه پزشکی شما را گردآوری می کند. در صورت داشتن مشکلات زیر حتما آن را با پزشک در میان بگذارید: • زخمی داشته اید که درمان آن خیلی طول کشیده است • هر گونه مشکل در ارتباط با دلمه بستن زخم • تمایل به ایجاد جای زخم در پوست ( کلوئید یا برجسته) • داشتن بیماری عفونی مثل ایدر یا هپاتیت • انجام دادن یک عمل جراحی زیبایی مخصوصا جراحی کشیدگی پوست، کشیدگی پلک چشم یا استفاده از مواد پرکننده • مصرف ایزوترتینوئین ( دارویی که برای درمان آکنه شدید مورد استفاده قرار می گیرد) داشتن این مشکلات مانع از انجام این روش نمی شود، اما نحوه و شیه جوانسازی پوست صورت توسط متخصص پوست را تحت تاثیر قرار می دهد در طول جلسه مشاوره، متخصص پوست ، پوست شما را با دقت معاینه می کند. موفقیت هر روش جراحی به تشخیص درست علت بروز مشکلات پوستی و میزان نفوذ آنها در پوست بستگی دارد. در صورتی که روش جوان سازی پوست باعث کاهش علائم پیری که باعث آزردگی شما می شود و تمایل به انجام آنها هستید، می شود، متخصص پوست در مورد انتظارات شما، تعداد جلسات مورد نیاز و عوارض جانبی احتمالی با شما صحبت می کند. بین جلسه مشاوره و زمان لیزردرمانی محافظت از پوست در برابر خورشید و برنزه نکردن آن بسیار مهم است. روش جوان سازی پوست با لیزر فراکشنال در پوستی که برنزه شده یا افتاب سوخته شده است قابل اجرا نیست. در صورتی که به بازسازی عمیق نیاز باشد، قبل از لیزر درمانی به شما یک برنامه مراقبت از پوست ارائه می شود. پزشک متخصص پوست تنوعی از داروهای خوراکی و موضعی را برای شما تجویز می شود. نوع داروی تجویزی به نوع لیزر مورد استفاده و علائم پیری ای که باید درمان شود بستگی دارد.

درمان
با وجود اینکه مراحل روش تا حدود زیادی به نوع لیزر یا روش نوردرمانی مورد استفاده بستگی دارد، مشابهت های نیز وجود دارد. این روش های لیزر درمانی عموما در اتاقی انجام می شوند که مخصوص لیزر یا نوردرمانی است. قبل از انجام این روش، پوست تمیز می شود تا چربی ها و آرایش پاک شوند. به بیمار عینک محافظ داده می شود و این روش تحت بیهوشی موضعی صورت می گیرد. . در صورتی که از روش فوتودینامیکی تراپی استفاده می شود، ماده ای که باعث حساسیت بیشتر پوست به نور می شود استعمال می شود و به مدت سی دقیقه یا بیشتر روی پوست باقی می ماند. در روش پاک سازی و جوان سازی پوست صورت با لیزر آر اف متخصص پوست از یک لیزر یا دستگاه دستی دیگر که نور ساطع می کنند بهره می برد. با راه اندازی دستگاه، انرژی آزاد می شود. بعضی از افراد می گویند که احساس می کنند یک لاستیک به پوست آنها ضربه می زند. پس از انجام روش، برای کاهش تورم و ناراحتی از کمپرس یخ استفاده می شود.

عوارض
با وجود اینکه لیزر درمانی و روش های نوردرمانی دیگر نسبت به روش های بازسازی پوست سنتی دیگر مثل لایه برداری شیمیایی و درم ابریژن عوارض جانبی کمتری دارند، هنوز خطراتی را در پی دارند. شایع ترین عوارض جانبی این روش ها تیره یا روشن شدن موقتی پوست درمان شده است. همچنین احتمال نسبتا کمی برای ایجاد جای زخم وجود دارد. موفقیت هر روش زیبایی تا حدود زیادی به سطح مهارت و دانش فرد انجام دهنده آن بستگی دارد. توصیه می شود که بیماران پیش از انجام هر گونه عمل بازسازی پوست با متخصص امراض پوستی در مورد انتظارات و روش های درمانی موجود مشورت کنند. عوارض جانبی مربوط به جوانسازی پوست با لیزر در ادامه ذکر شده است:
عوارض جوانسازی پوست صورت روش غیر تخریبی: چیزی که پس از درمان انتظار آن را باید داشته باشید به نوع لیزر یا روش های پرتودرمانی مورد استفاده بستگی دارد. روش های جوانسازی پوست صورت با لیزر غیرتخریبی یا IPL زخم نمایانی را بر جا باقی نمی گذارند. اما ناحیه پوست درمان شده احتمالا قرمز می شود و باد می کند. این عوارض به مدت چندین ساعت باقی می مانند و سپس می توان آنها با آرایش پوشاند. این روش ها عموما به زمان از استراحت مطلق نیاز ندارند. پس از فوتودینامیک تراپی یا درمان با لیزر فرکشنال، زمان استراحت معمولا بین 1 تا 3 روز است. قبل از ترک مطب متخصص پوست، دستورالعمل های مراقبت های پس از درمان به شما ارائه می شود. پس از انجام روش فوتودینامیک تراپی، تاکید بر نحوه محافظت از پوست صورت در برابر خورشید و نورهای روشن دیگر است. قرار گرفتن در معرض خورشید پس از انجام روش PDT بسیار دردناک است و منجر به آفتاب سوختگی شدید و ایجاد تاول می شود. عوارض جوانسازی پوست صورت با لیزر تخریبی: پس از روش های لیزر درمانی با لیزر تخریبی به 3 روز تا 3 هفته زمان استراحت نیاز است، زیرا پوست شما زخم نمایانی دارد. با وجود اینکه این زخم به سرعت بهبود پیدا می کند، قرمزی پوست بین 1 تا 4 ماه یا حتی بیشتر از بعضی از روش های لیزردرمانی دیگر طول می کشد. تا حدود یک سال، با وارد کردن هر گونه فشار بر روی خود، شاهد قرمزی نمایان پوست خواهید بود. مراقبت های خانگی پس از لیزردرمانی با لیزر تخریبی شامل مراقبت از زخم می شود. برای تعداد روز مشخصی، باید پوست خود را خیس کنید و پماد بر روی آن بمالید. شما باید برای جلوگیری از بروز عفونت داروهای آنتی بیوتیک و ضدویروسی مصرف کنید.

بعد از انجام عمل
تبعیت از تمامی دستورالعمل ها پس از انجام لیزردرمانی مهم است. عدم پیروی از دستورات متخصص پوست در ارتباط با محافظت پوست در برابر خورشید و مراقبت از زخم باعث بوجود آمدن عوارض جانبی می شود. این عوارض جانبی شامل ایجاد جای زخم، قرمزی پوست برای مدتی طولانی و ظاهر شدن عروق عنکبوتی است. با پیروی از دستورات متخصص پوست، بهترین نتایج نصیب شما می شود. بهبودی به صورت تدریجی است. مشاهده کل نتایج چندین ماه طول می کشد.وقتی لیزری که به زمان استراحت نیاز ندارد مورد استفاده قرار می گیرد، مجموعه ای از روش های درمانی برای مشاهده نتایج مطلوب ضروری است. تعداد جلسات درمانی برای هر تفاوت دارد. با این حال، عموما به 3 تا 6 جلسه درمانی نیاز است.

میزان تاثیرگذاری
تحقیقات نشان می دهد که شیوه جوان سازی پوست با لیزر به شکل قابل توجهی باعث کاهش چین و چروک های ریز دور چشم و دهان و روی گونه ها می شود. با یک جلسه درمان، لکه های پوستی تا 50 درصد کاهش پیدا می کنند و با انجام جلسات بعدی این لکه ها به صورت کامل از بین می روند. روش جوان سازی پوست با لیزر به شکل قابل توجهی باعث کاهش چین و چروک ها می شود، به شکل موثری جای زخم های کم عمق را از بین می برد و پوست را سفت می کند. با وجود اینکه لیزرها مثل عصاهای جادویی به نظر می رسند، این گونه نیستند. شایان ذکر است که بیمار باید انتظاراتی واقعی داشته باشد. روش جوان سازی پوست با لیزر موثر است، اما برای هر کسی جواب نمی دهد. در این روش پوست کمی سفت می شود، اما لیزرها نمی توانند میزان کشیدگی پوستی که در روش های جراحی لیفتیگ صورت یا لیفتیگ پلک بدست می آید را ایجاد کنند. چین و چروک هایی مثل خط اخم که با حرکت مدوام عضلات مثل بوجود می آیند، با روش جوان سازی پوست با لیزر به تنهایی به سختی قابل درمان هستند. برای بدست آوردن نتایج بهینه روش دیگری مثل تزریق بوتاکس در کنار لیزردرمانی بهتر است مورد استفاده قرار گیرد.

دوام و ماندگاری
از بین بردن همیشگی علائم پیری مثل ورید عنکبوتی (واریس)، لکه های سنی یا جای زخم با این روش امکان پذیر است. اما این روش نمی تواند از پیر شدن پوست ممانعت کند. چین و چروک دور چشم ممکن است دوباره ظاهر شوند و لکه های پوستی جدید بوجود می آید. از آنجایی که قرار گرفتن در معرض خورشید باعث تسریع علائم پیری می شود، محافظت از پوست در برابر قرارگیری در معرض خورشید باعث ماندگاری بیشتر نتایج می شود. محافظت از پوست در برابر خورشید همچنین باعث می شود که بعضی از علائم پیری مثل لکه های سیاه و پوست لکه دار دیگر ظاهر نشوند. جوانسازی پوست صورت با روش های جدید علاوه بر کم تهاجمی بودن، عوارض کمتری هم دارند به همین دلیل از محبوبیت بسیاری برای جوانسازی و رفع چین و چروک برخوردار هستند. هزینه و قیمت جوانسازی پوست بستگی به روش درمانی و کلینیک مورد نظر شما دارد.

هايفوتراپى ، جديدترين روش كشيدن پوست در یک جلسه
جوان بودن ونداشتن چین وچروک ازپایه های زیبایی محسوب می شود .استحکام پوست وقوام آن به داربست زیرین آن که شامل الیاف کلاژن و الاستین است ونیز صفحات غشائی زیر پوست می باشد بستگی دارد . این الیاف دراثر عوامل محیطی مانند نور آفتاب ،استرس ها ،آلودگی هوا ، دخانیات ،تغذیه ناسالم و... دچادر خوردشدگی وپارگی می شوند و بدین ترتیب نمود بیرونی آن افتادگی پوست وشلی وچروک آن می باشد. روش های درمانی متعددی تاکنون جهت رفع چین وچروک وشل شدگی پوست مورد استفاده پزشکان قرارگرفته است که از موثرترین آنها شاید جراحی لیفتینگ صورت را بتوان نام برد .این روش یک جراحی نسبتا دشوار وبزرگ محسوب می شود ومعمولا بدلیل دشواری آن عوارض ودوره نقاهت طولانی و جای بخیه وسیعی که می گذارد کمتر مورد توجه قرار گرفته است ودر حال حاضر فقط برای افتادگی های شدید مورد استفاده قرار می گیرد . در همین راستا تکنولوژی های همچون لیزر وRF(رادیو فرکانسی) چند سالی است که پا به میدان گذاشته وباگذر از لیزر CO2که دورهای بعد از درمان طولانی داشت،به لیزرهای فرکشنال وپس از آن RFهای ،مونوپولار وفرکشنال سوزنی رسیده که درنوع خود پیشرفت خوبی محسوب می گردند.اساس کارهمه این دستگاه ها تخریب ساختار قدیمی کلاژن وتحریک کلاژن سازی جدید از راه ایجاد گرمای موضعی دربافت می باشد. ولی مشکلی که دراین روش ها موجود می باشداینست که انرژی دستگاه برای رسیدن به داربست کلاژن والاستین زیرپوست باید از سطح پوست يعنى اپی درم گذر کند. دوم اینکه کلاژن در دمای خاص در حدود 70تا60 درجه تخریب وبازسازی می شوند که رساندن حرارت در این دما به آنها موجب تخریب سطحی پوست هم می شود وبنابراین سطح پوست بیمار دچار قرمزی وزخم می گردد. که خود ازعوارض مهمی است که باعث می شود تعداد زیادی از بیماران از انجام این روشها خود داری کنند زیرا ظاهر آنها نشان می داد که روی صورتشان کاری انجام شده است . درتکنولوژی جدید هایفوتراپی HIFU(high intensity focused ultrasound) امکان کشیدن پوست وجوانسازی صورت (خط خنده ،ابرو، چروک پیشانی،غبغب وشلی گردن ) به روش غیر جراحی فراهم شده است .

1 - نحوه کار دستگاه هایفوتراپی (دابلو) چگونه است ؟
اگرکاغذ را جلوی نور خورشید بگیرید اتفاقی نمی افتد ولی اگر از یک ذره بین استفاده کنید می توانید با کانونی کردن نور، امواج نور را در یک نقطه بسیار کوچک متمرکز کنید وبا ادامه این کار آن نقطه داغ وداغ تر می شود و با تداوم تمرکز برروی آن نقطه انرژی کانونی شده امواج نورخورشید می تواند کاغذ را بسوزاند تکنولوژی هایفوتراپی (دابلو) نیز دقیقا با همین روش امواج اولتراراسوند را در لایه های زیرین پوست کانونی ومتمرکز کند.

2 - چگونه ممکن است هایفوتراپی (دابلو) به عمق پوست نفوذ کند بدون اینکه هیچ زخمی یا قرمزی پوست ایجاد شود ؟
اصولاارزش واهمیت هایفوتراپی در همین ویژگی منحصربه فرد است که سطح خارجی پوست کاملا دست نخورده باقی می ماند .علت این پدید اینست که انرژی این امواج آنچنان بالانیست که بتواند در نقطه برخورد با سطح پوست باعث سوختگی شوند، اما وقتی این امواج در عمق پوست با یکدیگر تلاقی نمود وکانونی شوند میتوانند اثر یکدیگر را تشدید وتقویت نمایند و کانونی شدن امواج اولتراسوند در عمق 1.5تا 4.5 میلیمتری پوست باعث ایجاد حرارت 65تا70 میگردد واین حرارت باعث منعقد شدن موجود در آن نقطه می شود الیاف کلاژن وسلولهای برای درک بهتر مکانیسم هایفوتراپی بهتر است به دستگاه مایکرو اشاره کنیم البته امواج مایکرویو به صورت مداوم (چندین وچند دقیقه ) ماده غذایی را هدف قرار می دهند اما در هایفوتراپی مدت زمان شلیک امواج اولترسوند به هریک از نقاط هدف فقط کسری از ثانیه است ونقاط مجاور بعدی بلافاصله یکی پس از دیگری توسط دستگاه هایفوتراپی هدف شلیک قرار می گیرند به همین دلیل سطح بیرونی کاملا سالم وبدون عارضه باقی می ماند،چراکه تمام اتفاقات زیر پوست رخ می دهد .

3 - اثرات هایفوتراپیHIFUچگونه است ؟
معمولا بیمار در همان لحظه انجام HIFUکشیده تر شدن پوست را احساس می کند ولی نتایج بعد از 2 ماه بتر مشخص می شود ورودند بهبودی طی 6ماه آینده نیز ادامه دارد وفرد شاهد اثرات بیشتری درزمینه سفت شدن ولیفت شدن صورت وگردن خواهد بود.

4 - چه کسانی کاندید مناسبی برای هایفو( (HIFUهستند ؟
افرادی تمایل دارند همیشه جوان بمانند می توانند از این روش از سن 30 سالگی که شروع شل شدن پوست است بهرمند شوند . اصولا شلی وافتادگی خفیف تا متوسط نتیجه بهتری نسبت به افتادگی های بیشتر می دهد . در افرادی که افتادگی زیاد دارند وتمایل به انجام عمل جراحی لیفت ندارند می توان از روشهای ترکیبی مثل تزریق چربی به همراه آرف فرکشنال وHIFUاستفاده کرد تا نتایج به مراتب بهتری بدست آید. همچنین افرادی که می خواهند وزن کم کنند ونگران شل شدن صورت وگردن هستند می توانند از این روش استفاده کنند .

5- آیا روش هایفو(HIFU)هیچ خطری ندارد؟
اولتراسوند از 50 سال قبل تا کنون در حیطه پزشکی کاربرد داشته است .تکنولوژی هایفو((HIFUبا سونوگرافی یکی است اما تنظیمات ونیز تاثیرات این دو با هم متفاوت است .لذا از ایمن بودن این روش مطمئن باشید.

6- ماندگاری اثر هایفو HIFU)) چقدر است ؟
بسته به میزان شلی ونوع رژیم غذایی ، سن،ژنتیک و... لیفت ناشی ازهایفو( HIFU) حدود 2 سال باقی می ماند .افرادی که تمایل دارند نتیجه ماندگارتر داشته باشند می توانند هر1- 2 سال یکبار این روش را تکرار کنند تا همیشه جوان بمانند.

7- چه تغییراتی را پس از انجام هایفو(HIFU) مشاهده می کنیم ؟
با انجام یک جلسه هایفو(HIFU) کشیده شدن ابروها،گونه ها، خط فک مشاهده میشود .عمق خط خنده کاهش می یابد،افتادگی گوشه لب ها کمتر می شود ،خطوط پنجه کلاغی دور چشم صاف تر می شوند ،همچنین شلی گردن وغبغب تاحدودی اصلاح می شود

8- چه کسانی نمی توانند ازروش HIFU) ) هایفو استفاده کنند ؟
1- خانمهای باردار
2- داشتن زخم یا تبخال فعال در محل مورد درمان
3- وجود پروتز فلزی یا استنت قلبى
4- بیماران صرعی
5- دیابتی ها

9- آیا پس از هایفوتراپی واقعا هیچ عوارضی بروز نمی کند ؟
معمولا بجز مختصر قرمزی که طی یکساعت از بین می رود وگاها مختصر تورم که آنهم طی چند ساعت محو می شود اتفاق دیگری نمی افتد. دربعضی موارد ممکن است پوست ناحیه به لمس حساس شود که آنهم یکی دوروزه خوب میشود .

10- مدت زمان هر جلسه چقدر است ؟
بسته به ناحیه ای هایفوتراپی انجام میشود بین 30 تا 60 دقیقه می باشد . این روش کاملا راحت وبدون درد است و حتى حين انجام هایفوتراپی بیمار در حالت نشسته قرار می گیرد .

11- آیا هایفوتراپی برای پوست تیره هم قابل انجام است ؟
بله خوشبختانه هر تیپ پوستی می تواند ازروش هایفو استفاده کند . (برخلاف لیزر)
12- متقاضیان کشیدن پوست به روش هایفو تراپی به چند جلسه هایفونیاز دارند ؟
فقط یک جلسه برای افرادی که شلی وافتادگی خفیف تا متوسط دارند کافیست . ولی اگر فردی تمایل دارد که بدلیل شلی بیشترهایفوتراپی را تکرار کند می تواند بعد از 6ماه یک جلسه دیگر هایفوتراپی انجام دهد.

لیفتینگ صورت راه حلی برای جوانسازی پوست
لیفتینگ صورت روشی است که برای جوانسازی و رفع چین و چروک پوست استفاده می شود. برای لیفتیگ صورت از جراحی و روش های طبیعی مثل طب سوزنی استفاده می شود که موضوع بحث ما در این گزارش جوانسازی و لیفتینگ صورت با طب سوزنی است. موضوع طب سوزنی و زیبایی در چین، انگلستان، آلمان و فرانسه بحث جدیدی نیست ولی در کانادا و ایران نسبتا تازه است. طب سوزنی در مواردی حتی از نور لیزر (که بسیار بی عارضه و بی خطر است) نیز پاسخ بهتری دارد. نشانه های فیزیکی و جسمانی سالخوردگی در تمام بدن رخ می دهد، ولی این علائم در صورت به شکل بارزتری دیده می شود. عمل لیفتینگ، صورت را 5 تا 10 سال جوان تر از آنچه هست نشان می دهد. عمل لیفتینگ (کشش پوست صورت) معمولاً در افراد 60-40 ساله انجام می شود و البته در هر سن قابل اجراست، در این عمل با برداشتن چربی اضافی، سفت کردن عضلات زیرین و کشیدن پوست صورت و گردن، نشانه های افزایش سن کاهش می یابد ولی به توصیه متخصصان زیبایی ، طب سوزنی یکی از بهترین روش های جوانسازی و لیفتیگ صورت است.

چه افرادی برای لیفتینگ صورت مناسب هستند؟
به طور کلی، کاندیداهای مناسب برای انجام این عمل کسانی هستند که چین و چروک زیاد و پوست شل و افتاده ای دارند. برای ارزیابی فرد می توان به نکات زیر توجه کرد:
1 – وجود یک چین عمیق از کناره بینی تا کناره دهان
2 – چین های عمیق در گونه ها و شلی پوست روی برجستگی های گونه
3 – شلی پوست، چین ها و ستون های عمودی یا چربی اضافی در گردن.

با عمل لیفتینگ صورت تمام مشکلات ذکر شده مرتفع می گردد، اما افتادگی ابروها، پوست و چربی اضافی در پلک بالا یا پایین، یا چین های دور دهان را نمی تواند رفع کند. طب سوزنی حدود 1500 سال قبل، از چین به ژاپن آمد، اما این روش درمان سنتی اکنون به عنوان رمزی برای زیبایی در حال به دست آوردن محبوبیت های تازه ای است. همانطورکه دوره های درمان مربوط به زیبایی صورت بیش از پیش به سمت استفاده از مواد غیر شیمیایی و درمان های سنتی متمایل می شوند، زنان در نمایشگاهی به نام “دنیای زیبایی ژاپن” صف کشیدند تا طب سوزنی را امتحان کنند. فواید درمانی طب سوزنی زمان زیادی است که شناخته شده است.

تاثیرات طب سوزنی بر جوانی و لیفتینگ صورت
لیفتینگ و برطرف کردن افتادگی پوست صورت، گونه گذاری طبیعی صورت، برطرف کردن چین و چروک صورت، بر طرف کردن خط عمیق اخم پیشانی و لبخند و خط دور لب، بزرگ کردن لب، بر طرف کردن جوش یا آکنه ی صورت و جای مانده ی جوش صورت و بدن، بر طرف کردن تیرگی و گودی زیر چشم و پف زیر چشم، بر طرف کردن پف زیر چشم، بر طرف کرد منافذ باز پوست و خالهای سیاه زیر پوست، بر طرف کردن لک های صورت، بر طرف کردن غبغب و افتادگی پلک برای بعضی از افراد.

تأثیرات طب سوزنی صورت
1- چرخش خون و انرژی را در کل بدن بهبود می دهد. به همین علت وقتی برای بیماران فقط طب سوزنی روی بدن هم انجام می گردد، بعد از چند جلسه صورت شفاف می شود. (بدون اینکه روی صورت کاری انجام شود!)
2- درمان ذهن، جسم و روح را شامل می شود. (که این به علت تشرح سروتونین در بدن است که باعث شادی و نشاط می شود)
3- باعث افزایش توان عضلات و خاصیت ارتجاعی پوست صورت می گردد.
4- با فعال کردن مکانیزم های مربوط به ترمیم زخم می تواند اولا جریان خون در پوست را ثانیا جریان اکسیژن رسانی به پوست را افزایش دهد، نفوذپذیری عروق را بالا برده باعث رفع مواد زاید می شود.
5- با کاهش ادم و مایعات اضافه بدن به کاهش ادم در اطراف چشم کمک می کند.
6- بالانس هورمونی ایجاد می کند به همین علت معمولا روی ریزش مو، آکنه و گاهی موی زاید موثر است.
7- به علت افزایش جریان خون و لنف، رطوبت رسانی (هیدرادرمی) انجام می دهد.
8- موجب کاهش استرس (که از همه عوامل پاتوژن مهم تر است) می گردد.

موارد کاربرد طب سوزنی
طب سوزنی در مواردی مانند خشکی پوست، چربی بیش از حد پوست، منافذ باز پوست، افتادگی صورت و چهره، رفع غبغب، شادابی و جوانسازی پوست گونه گذاری، چین و چروک و پیری پوست، لک و کک و مک صورت، جوش صورت، ریزش مو و کلا در لیفتینگ پوست موثر است. در مورد پف و تیرگی دور چشم اگر خیلی قدیمی و کهنه نباشد، می تواند مفید باشد. در مورد خطوطی که فانکشنال هستند (مثل خط اخم) طب سوزنی می تواند موثر باشد؛ به شرط آنکه با تغییر میمیک صورت و یا استفاده از چسب های مخصوص انقباض در این عضله به حداقل برسد.

روش لیفتیگ پوست صورت با طب سوزنی
برای درمان از سوزن های مخصوصی استفاده می شود که مویی شکل و با قطر بسیار اندک هستند (قطر 18/0-16/0و طول 13/0) بیشتر افراد هنگام کار با سوزن نگرانند؛ اما این نگرانی بی مورد است. درد در هنگام آمپول زدن به علت سایز بزرگ تنه و پاره شدن بافت و همچنین، عبور ماده تزریقی در رگ می باشد ولی در طب سوزنی سوزن ها مویی شکل و به ضخامت تار مو هستند و سوزنکاری دردناک نیست. از طرفی سوزن ها خشک می باشند. (DRY needie)
معمولا در هر جلسه بین 20 تا 100 سوزن برای کار صورت برحسب شدت چروک ها و بیمار انتخاب می شود. همچنین علاوه بر نقاط طب سوزنی نقاط دیگری هم برای این کار انتخاب می گردد و گاه برای گونه گذاری استفاده از طب سوزنی الکتریکی هم لازم است. سوزن های صورت عموما بعد از اینکه کارشان تمام شد خود به خود رها می شوند! معمولا بعد از سه الی چهار جلسه اثرات اولیه کار با طب سوزنی که شامل شاداب و روشن شدن پوست می باشد، ظاهر می شود و بعد از 7-8 جلسه اثرات کلاژن سازی شامل سفتی، گونه و کاهش عمق چروک ها مشخص است. چون کلا برای کلاژن سازی 3 هفته زمان لازم دارد. برای بیمارانی که پیس میکر (Pace maker) در قلب دارند، از دستگاه استفاده نمی شود. همچنین در بیمارانی که مبتلا به هموفیلی، روزاسه یا بیماری های التهابی پوست و یا بسیار مستعد کبودی هستند، بهتر است استفاده نشود.