تلفكس: 4-26151500      آدرس: كامرانيه شمالي، نبش شيباني، شماره 26، ساختمان شوآن، طبقه 2، واحد 202

پیلینگ چیست و هدف از انجام آن چیست ؟
پیلینگ به معنای پوست کندن می باشد و در اصطلاح به استفاده از مواد شیمیایی با درجات اسیدی مختلف برای برداشتن و بازسازی بخشی از پوست اطلاق می شود .

روش های پیلینگ
به طور خلاصه پیلینگ شامل دو نوع سطحی و عمیق است . در روش سطحی مواد مصرف شده در قسمت سطحی پوست ( اپیدرم ) نفوذ می کنند . در روش عمقی مواد به لایه های عمیق تر پوست نفوذ می کنند . با توجه به هدف و صلاحدید پزشک روش سطحی یا عمیق انتخاب می شود .

کدام روش برای کدام پوست و چه سنی مناسب است ؟
بهترین افراد جهت انجام این عمل خانم های سفید پوست هستند . البته مردان نیز می توانند از این روش بهره مند گردند ولی پوست آقایان به دلیل ضخامت بیشتر نسبت به نفوذ مواد شیمیایی مقاوم تر است . نکته ای که در مورد پیلینگ پوست های گندمی و تیره تر وجود دارد این است که ریسک عوارض آن بیشتر است . پیلینگ سطحی را می توان به دفعات ( 6 هفته یکبار) تکرار نمود ولی پیلینگ عمقی بیش از دو بار در سال انجام نمی شود . با توجه به عمق نفوذ مواد شیمیایی در پیلینگ عمیق ، احتمال بروز عوارض این روش هم بیشتر است .

کاربرد پیلینگ سطحی چیست ؟
پیلینگ سطحی در درمان آکنه ( جوش غرور جوانی و بلوغ )، چروک های سطحی ، ضایعات آفتابی ، بعضی لک های پوستی و موارد دیگر کاربرد دارد . این روش برای افرادی که حساسیت پوستی دارند یا از داروهائی که پوست را نسبت به نور آفتاب حساس می کنند و یا تب خال پوستی دارند توصیه نمی شود .

کدام فصل برای پیلینگ مناسب تر است؟
بهترین فصل جهت انجام پیلینگ فصل پاییز و زمستان می باشد . زیرا طول روز کم تر بوده و آفتاب کمتر و سرمای بیشتر برای فرد مفید می باشد .

عوارض جانبی پیلینگ چیست ؟
از عوارض پیلینگ پوست می توان به ایجاد لک های تیره یا کمرنگ ، سوختن پوست ، حساسیت پوست و فعال شدن بعضی بیماری های پوستی اشاره کرد به همین جهت به متقاضیان توصیه می شود حتما با پزشک متخصص در این زمینه مشورت و سپس مبادرت به انجام اقدامات درمانی کنند .
چنانچه فردی مبادرت به انجام پیلینگ نماید باید پس از انجام آن از نور آفتاب پرهیز نماید و یا حتما از ضد آفتابی که پزشک معالج توصیه می نماید استفاده نماید .

از پيلينگ شيميايي چه مي دانيد؟
پيلينگ شيميايي شامل لايه برداري سطوح خارجي پوست به كمك مواد شيميايي سوزاننده است با ترميم آن يك لايه ي تازه بر سطح پوست تشكيل مي شود. اين پوست تازه صاف تر صورتي رنگ تر وسفت تر است و قوام يكنواخت تري دارد. بعد از لايه برداري شيميايي لكه هاي آفتابي پوست كمرنگ مي شود همچنين خطوط و چين هاي روي پوست صافتر و گاهي محو مي گردد. پيلينگ بايد فقط به وسيله پزشك مجرب انجام شود.

موارد استفاده از پيلينگ شيميايي
لايه برداري شيميايي پوست عمدتا جهت درمان آسيب هاي خورشيدي و ناشی از سن به صورت لكه هاي آفتابي و از بين بردن چين هاي پوست بكار مي رود. در مورد چين هاي ظريف لايه برداري سطحي كفايت مي كند .براي چين هاي عميق تر مانند آنهايي كه در اطراف دهان و گوشه هاي چشم ايجاد مي شود نياز به لايه برداري عميق تر وجود دارد.
لايه برداري پوست همچنين براي درمان لكه هاي تيره تر پوست مانند لک حاملگي يا ملاسما و نيز براي اسكار هاي سطحي ناشي از اكنه كاربرد دارد اين روش در مورد پوست هاي نازك وافتاده كاربرد ندارد ودر اين موارد بايد درمان هاي ديگري چون ليفتينگ مد نظر قرار گيرد.
.هر چه لايه برداري عميق تر باشد احتمال از بين رفتن لكه هاي صورت و چروك هايي را كه با پيلينگ سطحي قابل برداشتن نيستند زيادتر مي شوند.

بازسازي پوست به دنبال لايه برداري
در پیلینگ سلولهای عمق پوست تكثير شده و تمامي سطح از بين رفته را مي پوشانند ودر درون درم بافت كلاژن تازه تشكيل مي شود.

عمق لايه برداري شيميايي
فاكتورهاي عمده اي كه عمق پيلينگ را معين مي كنند عبارتنداز :
- ماده شيميايي مورد استفاده
- غلظت ماده به كار رفته
- طول مدت تماس ماده با پوست
- استفاده از پانسمان بسته
- ضخامت پوست
- بكاربردن درمانهاي اوليه پيش از شروع لايه برداري به مدت حدود دو هفته قبل از پيلينگ

آمادگي قبل از انجام پيلينگ
استفاده از داروهای مربوط به آمادگی پوست هر شب به مدت دو هفته قبل از انجام لايه برداري توصيه مي شود که اين امر نفوذ ماده لايه برداري را به درون پوست افزايش مي دهد. بيماراني كه پوست تيره دارند قبل از پيلينگ بايد از دارو های روشن كننده پوست استفاده كنند. اين كار از ايجاد مناطق تيره رنگ و لک متعاقب لايه برداري جلوگيري مي كند.

ميزان درد و سوزش در لايه برداري
لايه برداري سطحي با سوزش خفيف در حين درمان همراه است. لايه برداري متوسط با درد سوزش قابل تحمل همراه است كه طي مدت كوتاهي از بين مي رود .

دوره زماني بعد از لايه برداري

پيلينگ سطحي :
پيلينگ سطحي در صورتي كه يك بار انجام شود اثر چندان مشهودي ندارد ولي در صورتي كه در چند مرحله صورت گيرد نتايج خوبي به همراه خواهد داشت. مدت كوتاهي پس از درمان پوست قرم مي شود وطي دو روز رنگ آن به قهوه اي تبديل مي شود سوزش خفيف پوست را مي توان به وسيله كمپرس سرد يا باد خنك پنكه رفع كرد طي سه تا پنج روز لايه هاي سطحي پوست شروع به ريزش مي كنند و حدود يك هفته بعد كاملا التيام مي يابد لايه برداري سطحي را مي توان هر چند هفته يكبار انجام داد تا به درمان عمقي تر دست يافت.

لايه برداري با عمق متوسط
قرمزي پوست تقريبا يك ساعت بعد از لايه برداري ايجاد مي شود كه با كمپرس سرد يا باد خنك سوزش آن بر طرف گردد. كمي بعد صورت متورم مي شود حدود 5تا7روز بعد پوست شروع به ريزش مي كند ودر حدود دو هفته بعد بهبودي حاصل گردد قرمزي پوست چند هفته باقي مي ماند و بعد تدريجا از بين مي رود .

چه موقع نبايد لايه برداري انجام داد؟
- در كساني كه مستعد به ايجاد اسكارهاي شديد هستند.
- افرادي كه پوست تيره دارند فقط بايد لايه برداري سطحي شوند .
- كساني كه به سبب شغلي يا به دلايل ديگر بعدا در معرض آفتاب قرار خواهند گرفت.
- افراد سيگاري بهتر است پيلينگ انجام ندهند زيرا ترميم و بهبودي پوست انها به خوبي افراد ديگر نيست .اينها مستعد عفونت بوده و احتمال برگشت چروك هاي صورت شان بيشتر است .
- كساني كه از لحاظ روحي ناپايدار و مضطرب بوده و انتظارات غير واقع بينانه ايي از درمان دارند.
- خانمهای باردار و شیرده
- کسانی که بیماریهای داخلی، قلب، دیابت، فشارخون بالا و صرع دارند.
- کسانی که تحت شیمی درمانی و رادیوتراپی هستند

عوارض احتمالي پيلينگ شيميايي ودرمان آنها
عوارض ناشي از لايه برداري معمولا قابل پيشگيري يا درمان هستند و يك پزشك با تجربه مي داند كه چگونه بايد از آنها اجتناب نمايد شايع ترين عوارض عبارتنداز:

عفونت باكتريايي
خطر اين عفونت ها بادر نظر گرفتن روش درماني صحيح و توجه بيمار به توصيه هاي پزشك به حداقل مي رسد.

تغييرات رنگدانه اي پوست
.بايد به بيمار توصيه كرد كه بعد از پيلينگ از آفتاب اجتناب كند بيماراني كه قصد پيلينگ دارند بعد از لايه برداري مستعد ايجاد لک هستند وبهتر است قبل از درمان پوست خود را به وسيله فراورده هاي روشن كننده اماده كنند.

اسكار
شايعترين علت ايجاد اسكار به دنبال لايه برداري عفونت پوست است بايد دقت فراواني در پيشگيري با تدابير درست مبذول داشت ودر صورت بروز اولين علايم عفونت درمان موثر و فوري انجام شود كه به طور مشخصي خطر اسكار را كاهش ميدهد.

تبخال در محل لايه برداري
يك راه مرسوم براي پيشگيري از اين عارضه تجويز قرص ضد ويروسي خوراكي است كه روز قبل از درمان ادامه مي يابد .داروي رايج قرص هاي آسيكووير است داروهاي جديد تر شامل فامسيكلووير و والاسيكلووير است.

حساسيت به سرما
به دنبال پيلينگ شيميايي حساسيت واضحي نسبت به سرما در صورت فرد ايجاد مي شود قرمزي و خارش طولاني وعدم تحمل نسبت به مواد اريشي نيز ممكن است بعد از پيلينگ بروز كند.

اثرات نور خورشيد
تماس با آفتاب بعد از لايه برداري مي تواند سبب لک پوست شود كه بصورت لكه هاي تيره در پوست تازه ظاهر گردد بنابراين به بيمار توصيه مي شود بعد از پيلينگ از آفتاب شديدا دوري گردد وطول مدت اين پرهيز متفاوت است و بستگي به عمق لايه برداري داشته و بوسيله پزشك مشخص شود بعد از يك دوره اجتناب كامل از آفتاب باز هم بهتر است در حد امكان از تماس با نور خورشيد دوري گردد واگر اين امكان وجود نداشته باشد بايد از يك ضد آفتاب با قدرت حفاظتي بالا استفاده شود. پوست تازه بعد از لايه برداري بسيار شكننده و حساس است و اثرات زيانبار خورشيد امري شناخته شده است.

اجتناب از مواد آرايشي
بعد از لايه برداري عدم تحمل نسبت به فراورده هاي آرايشي به وجود مي آيد و بايد به بيمار توصيه كرد تا چندين روز از اين مواد استفاده نكند.

پيلينگ شيميايي :
یکی از روشهایی که در درمان مشکلات زیبایی پوست به کار می رود، لایه برداری یا پیلینگ شیمیایی است که در بهبود وضعیت پوست در مشکلاتی از قبیل جوان سازی پوست، درمان جای جوش و لک استفاده می شود.اين كار به وسيله مواد شيميايي كه خاصيت اسيدي با درصدهاي متفاوت دارند انجام مي گيرد. متداول ترين آنها از گروه اسيدهاي ميوه AHA،TCA، سالیسیلیک اسید و لاکتیک اسید و گاهی تركيبي از آنها است. انتخاب فرد و پوست مناسب جهت هر نوع پيلينگ از اهميت زيادي برخوردار مي باشدكه فقط با ويزيت پزشك و تشخيص وي صورت مي گيرد.
اين روش جوانسازي اكثرا جهت درمان اختلالات ناحيه سطحي پوست، كك ومك، كدورت پوست، کاهش ترشح چربی و تنگ کردن منافذ باز پوستی، لكه هاي پوستي و چروكهاي ظريف كاربرد دارد و باعث تحریک کلاژنسازی در پوست می شود كه بطور تدريجي و طي جلسات ماهيانه صورت مي گيرد ودر صورت انتخاب صحيح بيمار و نوع ماده پيلينگ مورد استفاده و رعايت دستورات و موارد پس از پيلينگ كه ذيلاً آورده مي شود به جز قرمزي پوست كه طي 24 ساعت بعد برطرف مي شود پيلينگ عارضه ديگري ندارد.
در واقع پيلينگ يك روش براي بهبود ظاهر پوست است. در اين روش ماده اي به پوست ماليده ميشود كه باعث جدايي و نهايتا" پوسته ريزي پوست ميشود. در نتيجه يك پوست جديد وتازه كه معمولا"صاف تر از پوست قبلي است،جايگزين ميشود. لایه برداری پوست به 3 گروه مختلف تقسیم می شود: لایه بردای شیمیایی، لایه برداری مکانیکی و لایه برداری با لیزر.
لایه برداری مکانیکی که شایعترین فرم آن میکرودرم ابریژن و با پاشیدن کریستالهای اکسید آلومینیوم بر روی پوست و سپس مکش منفی مجدد آن و یا استفاده از سر ساینده الماسه ایجاد می شود و موجب اثرات خوبی بر کیفیت پوست می شود و همچنین باعث افزایش نفوذ داروهای پوستی و کمک به درمان لک صورت می شود.
و از طرفی با تحریک پوست باعث بهبود ساخت کلاژن شده و در طولانی مدت در بهبود چین و چروک نیز موثر است، در مورد لایه برداری با لیزر نیز که یکی از درمان های رایج در دنیا است، در درمان برخی بیماریهای پوستی مثل اسکار، کک مک و لکهای قهوه ای که در صورت و دست بیشتر افراد مسن دیده می شود و همچنین جوانسازی پوست استفاده می شود.
موارد استفاده پيلينگ : درمان چروكهاي زير چشم،اطراف دهان،چروكهاي ناشي از تماس طولاني با آفتاب،چروكهاي ناشي از افزايش سن،لكه هاي پوستي وكك مك،جاهاي باقي مانده جوشها که در این مورد آخر از پيلينگ به تنهايي يا همراه ساير روشها استفاده ميشود.در افراد داراي پوستهاي روشن كه دچار كك ومك هستند پيلينگ از روشهاي درماني بسيار مؤثر است.

لایه برداری شیمیایی بر حسب قدرت نفوذ ماده به پوست به 3 دسته تقسیم می شود.
1- سطحی
2- متوسط
3- عمیق

در لایه برداری سطحی، لایه سطحی پوست برداشته می شود و در پیلینگهای عمقی تر، عمق نفوذ دارو بیشتر می شود و بر اساس شدت نفوذ کاربردهای هر کدام از این پیلینگها هم متفاوت است، پیلینگ سطحی معمولا در درمان آکنه و التهاب و قرمزی ناشی از آن، چین و چروک سطحی، ضایعات پوستی سطحی مانند لکه های ناشی از آفتاب در افراد مسن، ملاسما یا لک حاملگی و سایر اختلالات رنگدانه ای به کار می رود.
تکرار این پیلینگها برای دریافت نتیجه بهتر لازم است.

آلفا هیدروکسی اسید (AHA) بطور طبیعی در بسیاری غذاها یافت می شود و در جوانسازی پوست از سال 1990 به کار می رفت. AHA باعث افزایش مقدار کلاژن و بهبود کیفیت و الاستیسیته پوست می شود.
معمول ترین فرم آلفاهیدروکسی اسید، گلیکولیک اسید است که به وفور در بسیاری از ترکیبات داروخانه ای موجود است. معمولا"پيلینگهاي سطحي را با فاصله چند هفته بايستي تكرار نمود.

روش انجام : ابتدا پوست را با يك ماده پاك كننده تميز كرده تا چربي اضافي و مواد آرايشي پاك شود سپس يك يا چند ماده كه بر اساس نوع پوست بيمار و بيماري او متفاوت است روي پوست ماليده ميشود. معمولا"يك احساس سوزش وگرم شدن در پوست ايجاد ميشود كه بر حسب عمق پيل شدت آن متغير است .در پيلينگهاي سطحي اين احساس بسيار خفيف است به طور كلي سوزش وناراحتي ناشي از تمام انواع پيل از چند دقيقه بيشتر طول نمي كشد.
بعد از انجام پيلينگ بسته به نوع پيل انواع واكنشها خفيف يا شديد در پوست اتفاق ميافتد در پيلينگهاي سطحي معمولا"قرمزي وبدنبال آن پوسته ريزي در پوست ايجاد ميشود كه 5-3 روز طول ميكشد. در پيلينگهاي متوسط وعميق گاهي تورم و سياه شدن پوست ايجاد ميشود و سر انجام پوستهاي سياه شده در عرض چند روز ميريزند و پوست جديد ايجاد ميشود.

مراقبتهاي لازم براي انجام پيلينگ : به طور كلي بيماران قبل وبعد از انجام پيلینگ بايستي پوست را در مقابل آفتاب حفاظت نمايند واز كرمهاي ضد آفتاب استفاده كرده واز قرار گرفتن هاي غير ضروري در مقابل آفتاب خودداري كنند . پيل هاي متوسط وعميق معمولا در فصول سرد سال انجام ميشوند وبيماران بايستي ا تا 3 هفته در معرض آفتاب قرار نگيرند. در مورد پيل هاي متوسط و عميق ممكن است قبل از انجام پيل كامل ،تست انجام شود تا اثر پيلينگ و عوارض احتمالي مشخص شود. در اين نوع پيلها ممكن است قبل وبعد از انجام پيل داروهايي جهت جلوگيري از تب خال ويا داروهايي براي آماده شدن پوست براي پيل انجام شود.

عوارض: ايجاد لكه هاي پوستي قهوه اي ،ابتلا به تبخال و اسكار ناشي از آن از عوارض پيل است . احتمال اين عوارض در پيلهاي عمقي تر ودر افراد داراي پوستهاي تيره بيشتر است.با انتخاب مناسب بيمار و انجام پيل مناسب،انجام تست،و مراقبتهاي لازم،استفاده صحيح از ضد آفتاب وداروهاي ضد تب خال احتمال عوارض به حداقل ميرسد.
پس از پایان لایه برداری در طول یک دوره 2 هفته ای باید از پوست مراقبت کرد. البته در لایه برداری عمیق مراقبت بیشتری لازم است. پس از پیلینگ سطحی پوست کمی قرمز می شود. پزشک معمولا برای شما وازلین یا پمادهای ترمیم کننده تجویز می کند در صورتیکه لایه برداری عمیق تر باشد بیمار 5-3 روز تا بازسازی کامل لایه سطحی پوست، از مواد پوشاننده مانند کرم مرطوب کننده و یا آنتی بیوتیکی استفاده می کند تا 6 هفته پس از پیلینگ باید از مواجهه شدید با نور خورشید خودداری کنید و به جهت اینکه در فصل تابستان مواجه بیشتر و شدیدتر با نور خورشید وجود دارد، انجام پیلینگهای عمیق در این فصل توصیه نمی شود.
پس بطور خلاصه:

دستورات پس از پيلينگ :
1- مصرف منظم و مرتب ضد آفتاب و كرم هاي تجويز شده توسط پزشك پس از پيلينگ و قرار نگرفتن در مقابل تابش مستقيم آفتاب.
2- رطوبت رساني به پوست در طي 48 ساعت اوليه.
3- عدم استفاده از مواد آرايشي و رنگي پس از پيلينگ.
4- جلوگیری از خاراندن، تحریک یا دستکاری صورت پس از پيلينگ.
5- مراجعه منظم جهت ادامه جلسات درماني.